Direkt zum Inhalt

Jak kofein ovlivňuje výkon při cvičení a proč byste ho měli zahrnout do svého tréninkového plánu?

výkon při cvičení

Pokud jste aktivní sportovec, pravděpodobně neustále hledáte způsoby, jak zlepšit svůj výkon při cvičení. Jedním z účinných prostředků, který může pomoci zvýšit vaši fyzickou výdrž, je kofein. Pokud se ptáte, jak kofein může ovlivnit vaše výkony, jak a kdy ho užívat a kolik byste měli brát, přečtěte si dál a zjistěte vše, co potřebujete vědět.


Kofein byl vědecky prokázán jako prostředek, který může zlepšit sportovní výkon, zvláště pokud jde o trénink, který je zaměřen na výdrž. Kofein působí na tělo tím, že stimuluje centrální nervovou soustavu, blokuje únavu a zvyšuje energii. To znamená, že kofein může snížit subjektivní pocit únavy, zvyšovat pozornost a zlepšovat koordinaci. To znamená, že pokud máte ambice zlepšit svůj trénink, můžete zahrnout kofein do svého tréninkového plánu.

Rozhodnutí o tom, kdy a kolik kofeinu užít, by se mělo řídit individuálním charakterem každého sportovce. Zatímco pro některé účinkuje kofein rychle a intenzivně, u jiných sportovců se mohou projevit až po delší době. Zpravidla se doporučuje užít 3-6 mg kofeinu na kilogram tělesné hmotnosti přibližně 60 minut před tréninkem. Užívání kofeinu během tréninku, zvláště pokud se cvičí déle než 60 minut, může také pomoci zlepšit výkon. Pokud jste alergičtí na kofein nebo máte zdravotní problémy, jako je vysoký krevní tlak, měli byste se před jeho užitím poradit se svým lékařem.

Kofein nemusí být pro každého, ale pokud ho zařadíte do svého tréninkového plánu, pedagogické a lékařské studie ukázaly, že může pomoci zlepšit vaše sportovní výkony. Existuje mnoho různých způsobů, jak ho zahrnout do vašeho tréninku - kofeinové pilulky jsou k dispozici v obchodech s potravinami a sportovních obchodech, stejně jako kofein ve formě nápojů, jako jsou energetické nápoje nebo čaj. Nejnovější studie poukazují i na to, že žvýkání kofeinové žvýkačky může být účinný způsob, jak zlepšit výkon. Žvýkačka obsahuje stejné množství kofeinu jako jedna šálek kávy a může být snadno využita jako rychlá a jednoduchá forma kofeinového přídavného zdroje pro sportovce.


Kofein je skvělý prostředek, jak efektivně zlepšit svůj sportovní výkon. Pokud hledáte způsob, jak zvýšit svoji fyzickou výdrž a snížit subjektivní pocit únavy, je kofeinový doplněk určitě přírodní a neinvazivní způsob, jak toho docílit. Je však důležité si uvědomit, že užívání kofeinu před tréninkem je čistě individuální záležitost a mělo by být pečlivě řízeno. Pokud se rozhodnete kofein začlenit do svého tréninkového plánu, můžete začít od malých dávek a pozorovat, jak to ovlivňuje váš výkon. Stejně jako s jakýmkoliv jiným doplňkem, je důležité komunikovat se svým lékařem a pečlivě sledovat své tělesné reakce, aby vám mohli pomoci maximalizovat svůj potenciál.

Wir versenden innerhalb von 24 Stunden

Einfache Zahlungen

Kundenservice rund um die Uhr

Funktionsgarantie